Material A costs $3 per kilogram, and Material B costs $5 per kilogram. If 10 kilograms of Material K consists of x kilograms of Material A and y kilograms of Material B, is x > y?
Material A costs $3 per kilogram, and Material B costs $5 per kilogram. If 10 kilograms of Material K consists of x kilograms of Material A and y kilograms of Material B, is x > y? (1) y > 4 (2) The cost of the 10 kilograms of Material K is less than $40. A. […]